Ahşap Nedir

Ahşap çok kullanışlı ve doğal bir yapı malzemesidir. Üstünlükleri diğer yapı malzemelerine göre sayılamaz niteliktedir. Ahşap ayrıca maliyet açısından da muadillerine göre daha ekonomiktir.

Ahşap güçlü taşıma gücüne sahiptir.

1 kg. ahşap, 1 kg. beton veya çelikten daha fazla yük taşır.

10 cm'lik bir ahşap, 160 cm'lik bir betonun izolasyon değerlerine sahiptir. Ahşap sayesinde 250 m.lik açıklar kolonsuz geçilebilir. Çünkü konstrüksiyonlarda, çeliğin ağır olması nedeni ile ahşap tercih ediliyor.

Ahşap depreme ve tüm doğa şartlarına dayanıklıdır. Ahşap, deprem, hava şartları ve kimyasallara dayanıklılık açısından diğer yapı malzemelerinden daha dayanıklıdır.

İngiliz standartlarında elektrik hatlarında kullanılan ahşap direklerin ömrü 50 yıldır. Bu yıla oranla çeliğin ömrü yarısı kadardır.

Bütün Amerika'da konutlarda ahşabın en çok kullanılan strüktür malzemesi olduğu biliniyor. Evler sıvandıkları için ahşap dışarıdan kolayca algılanamıyor. Bütün Amerika'da konutlarda ahşabın en çok kullanılan strüktür malzemesi olduğu biliniyor. Evler sıvandıkları için ahşap dışarıdan kolayca algılanamıyor.

Karbonatlaşma problemi ile hizmet süresinin sonsuz olduğuna inanılan betonarme yapılar bu iddiayı kaybetmiştir.

Ahşap yangına karşı dayanıklıdır. Ahşabın yangına karşı dayanıksız olduğunun tersine, direnci beton ve çelikten daha yüksektir.

Dünyada kapalı spor salonu gibi büyük kalabalık toplulukların bulunduğu platformlar ahşap desteği ile yapılıyor. Böylece yangın tehlikesi daha aşağılara iniyor.

Çelik konstrüksiyonlar dünyanın bir çok yerinde yine ahşap ile kaplanmaktadır.

Ahşabın yangına karşı en güvenilir malzemelerden biri olduğu yangınlar üzerine yapılan araştırmalar sonucu ispatlanmıştır.

Bir yangının başlama sebebi ahşap olmadığı gibi, ısıyı geçirmeme ve kömürleşme gibi özellikleri sayesinde bir yangına ne kadar dayanabileceği kesin bir şekilde hesaplanabiliyor.

Çıplak bir çelik konstrüksiyon normal bir yangına en fazla 10 dakika dayanabilir ve hemen çökmektedir. Ahşabın yangına dayanıklılık süresi ise ortalama 30 ile 90 dakika arasındadır.

Ahşap yenilenebilen bit yapı malzemesidir. Ahşabın yenilenebilir, dönüşebilir olması, üstün ısı yalıtım özellikleri ve az enerji ihtiyacı duyması ahşabı daha fazla tercih edilebilir kılıyor.

Ahşap kullanımının ormanları yok ettiği düşüncesinin tam tersine ahşap kullanımının yüksek olduğu ülkelerde ormanlar sürekli çoğalıyor.

Ahşap sayılamayacak kadar çok özellikleri ve doğal olması sayesinde günümüzdeki yapı teknolojilerine meydan okuyabilecek niteliktedir.

bottom-banner

Ahşapzade, Ahşap evler, ahşap bungalov, kütük ev, ahşap kulübeler, ahşap oyun parkları, ahşap çocuk oyun evleri, ahşap kamelyalar,
ahşap oturma grupları, ahşap piknik masaları, ahşap bank, ahşap köpek kulübesi, ahşap mimari konularında tasarım, üretin ve satış yapmaktadır.
İstanbul, Kocaeli , Sakarya, Sapanca, Kartepe başta olmak üzere, tüm Türkiyeye hizmet vermekteyiz.

Web Tasarım  360 TASARIM